Aktuální díl | Co oči nevidí | 7. 12. 2022 od 17 hodin

Více než 80 procent našeho času trávíme ve vnitřních prostorách. To má řadu negativních dopadů na naše zdraví. Jedním z orgánů, které pobytem v uměle osvětlených prostorách trpí, jsou oči. Nedostatek denního světla a neustálé zaostřování na krátkou vzdálenost vedou k další novodobé epidemii - krátkozrakosti. Nejen ona, ale i jiná onemocnění očí jsou způsobena nevhodným životním stylem, k němuž patří také kouření, přemíra masa a cukru ve stravě, vysoký krevní tlak apod. Dá se těmto očním vadám předcházet a jaké možnosti léčby v současné době máme? Téma pro poslední letošní díl Ambulance aktivního zdraví a hosty ředitele FN Olomouc Romana Havlíka - přednostku Oční kliniky FN Olomouc Kláru Marešovou a Františka Pluháčka z Katedry optiky Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci.

Sledujte nás 7. prosince od 17 hodin.

MUDr. Klára Marešová, Ph.D., FEBO

MUDr. Klára Marešová, Ph.D., FEBO

Přednostka Oční kliniky FN Olomouc a LF UP v Olomouci

 • Proč jste si vybrala vaši profesi a splnila praxe vaše představy a očekávání?
  Oční lékařství jsem si vybrala z důvodu rodinné tradice. Děda byl profesor očního lékařství na brněnské oční klinice a při rodinných akcích tak zábavně a poutavě vyprávěl o svojí práci, že mě to motivovalo k pokračování v jeho specializaci.

 • Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
  Líbí se mně, že se jedná o obor chirurgický, ale spíše se jedná o jemnou chirurgii, říkáme tomu hodinářská práce. Jsme zaměření na detaily a některé  důležité příznaky onemocnění sledujeme na strukturách, které měří méně, než 2 milimetry. Mnohá celková onemocnění mají projevy i na očích a tak komplexnost očního lékařství je dalším faktorem, který oceňuji. Oko je okno do organizmu a to máme možnost sledovat v naší každodenní praxi.

 • Co děláte ve volném čase?
  Ve volném čase se věnuji rodině a sportu. Už 25 let se věnuji józe.

 • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
  Přístup k aktivnímu zdraví vidím především ve vyrovnané stravě, dostatku pohybu, pobytu na čerstvém vzduchu a pozitivnímu ladění. 
doc. RNDr. František Pluháček, Ph.D.

doc. RNDr. František Pluháček, Ph.D.

Katedra optiky Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci

 • Proč jste si vybral vaši profesi a splnila praxe vaše představy a očekávání?
  Od mládí mne přitahovala příroda a přírodní vědy, zejména fyzika včetně optiky, kterou jsem následně spolu s matematikou vystudoval. Později jsem se zaměřil na fyziologickou optiku, zrakový systém a optometrii.

 • Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
  Optometrie propojuje optiku a zdravotnické obory. Tato mezioborovost otevírá řadu zajímavých možností a směrů, kterým je možné se věnovat. Také rád pracuji se studenty, kterým se snažím předat své zkušenosti.

 • Co děláte ve volném čase?
  Volný čas nejraději trávím společně s rodinou na chalupě a na zahradě, kde se nejlépe odreaguji od pracovních povinností. Amatérsky se též věnuji astronomii a speleologii.

 • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
  Snažím se minimalizovat stres a být pozitivně naladěn vůči sobě i okolí. Důležitý je i aktivní odpočinek na čerstvém vzduchu.