Epidemie hypertenze

Hypertenze neboli zvýšený krevní tlak. Trpí jím více než třetina dnešní populace. Příčiny tohoto onemocnění, jsou různé. Na vině může být věk nebo genetika. Často si ale hypertenzi přivodíme sami nezdravou stravou, kouřením, konzumací alkoholu, absencí pohybu… Chronický zvýšený krevní tlak způsobuje ztrátu pružnosti cév, rozvoj aterosklerózy a následně zhoršuje funkce mnohých orgánů vedoucí až k jejich selhání. Je prokázaným rizikovým faktorem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, v jejichž důsledku umírá nejvíce lidí, jako je ischemická choroba srdeční, srdeční selhání. Dobrou zprávou je, že vysoký krevní tlak máme šanci ovlivnit, a to nejen léky, ale i změnou životního stylu.

Sledujte další díl pořadu Ambulance aktivního zdraví s hostem ředitele FN Olomouc Romana Havlíka - lékařkou I. interní kliniky - kardiologické Evou Kociánovou. Živě ve středu 2. března.

MUDr. Eva Kociánová, Ph.D.

MUDr. Eva Kociánová, Ph.D.

 • I. interní klinika - kardiologická FN Olomouc a LF UP v Olomouci
 • Vedoucí lékařka Centra pro hypertenzi a sekundární prevenci

 • Proč jste si vybrala Vaši lékařskou odbornost a splnila praxe Vaše představy a očekávání?
  Ve čtvrtém ročníku jsem se kvůli soutěži o EKG pravítko naučila EKG. Vyhrála jsem ho a pak i soutěž o stáž na kardiologii v anglickém Leicesteru. Kardiologie pak byla jasná volba a praxe moje očekávání spíš předčila.
 • Co vás na práci ve Vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
  Líbí se mi logika kardiologie, aplikovaná fyzika srdečního stahu a dokonalost srdce jako pumpy. Možná to někdo vidí jinak, ale pro mě je srdce i srdcem medicíny.

 • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
  Učím izraelskou sebeobranu, chodím si zastřílet na střelnici, vybít se na crossfit, v zimě na lyže a v létě na kolo. Baví mě amatérsky muzicírovat s mojí rodinou a číst knížky.

 • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
  Mít dobré zázemí rodiny a přátel, kvalitně a čistě jíst, dobře spát, co nejvíc se hýbat a pořád se něco nového učit.