Aktuální díl | Jak na zdravý dětský chrup

Lidský chrup prošel mnoha vývojovými změnami. Naši předkové měli dokonce v ústech o 12 zubů více než my, ale postupem času se jejich počet a tvar upravoval na dnešních 32. S rozmanitostí potravin obsahujících zejména cukry se šíří i nejfrekventovanější bakteriální onemocnění na světě – tedy zubní kaz.

Čím pestřejší je nabídka potravin obsahujících zejména cukry, tím rychleji roste i výskyt nejčastějšího bakteriálního onemocnění na světě – zubního kazu. Onemocnění zubů lze předcházet nejen správnou ústní hygienou, ale také úpravou našeho jídelníčku, a to již od nejútlejšího věku.

Co vše můžeme pro zdravý chrup udělat? Vaše dotazy zodpoví MDDr. Iva Voborná, Ph.D., která je pověřena vedením Kliniky zubního lékařství FN Olomouc a LF UP v Olomouci, a MUDr. Eva Míšová, Ph.D. MBA - lékařka dětského oddělení Kliniky zubního lékařství FN Olomouc a LF UP v Olomouci a iniciátorka projektu Zubní víla.

Sledujte nás ve středu 6. dubna na ambulanceaz.fnol.cz, na facebooku nebo YouTube.

MDDr. Iva Voborná, Ph.D.

pověřena vedením Kliniky zubního lékařství FN Olomouc a LF UP v Olomouci

• Proč jste si vybrala vaši lékařskou odbornost a splnila praxe vaše představy a očekávání?
    Jako dítě mne fascinoval oceán, a především tvorové v něm žijící. Mým snem bylo věnovat se oboru, který by byl spojený s predátory moří, jako jsou paryby a například perutýni. Vzhledem k místu mého bydliště v centru Evropy bez přímého přístupu k moři jsem si však nakonec našla cestu ke stomatologii, ke kterému mě dovedla moje babička a její dlouholetý kamarád – stomatolog.
  • Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
    Netajím se tím, že mne na mé práci nejvíce baví spolupráce se studenty Zubního lékařství a Dentistry LFUP v klinické výuce tzv „u křesla“. Vzhledem k tomu, že se odborně zaměřuji na Protetickou rekonstrukci a rehabilitaci chrupu, doslova mne naplňuje uspokojením pocit, že pacient, který přišel do mé ordinace bez zubů, ji opouští se zuby, ačkoli někdy je to doslova „běh na dlouhou trať“ – a když je v cíli pacient spokojen, já jsem spokojena dvakrát.
  • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
    Většinou usedám za pracovní stůl a připravuji výukové materiály pro studenty lékařské fakulty. Když mám pak pocit, že práce je již hotova, odpočívám s radostí na chaloupce v srdci mé rodné Vysočiny, kde se věnuji například houbaření, zvelebování venkovních prostor, a hlavně relaxuji při procházkách se psem, který je hendikepovaný a již tři roky je na vozíku.
  • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
    Udělat maximum pro to, abych se cítila dobře hlavně po psychické stránce a každý den pak usínala s pocitem, že jsem využila každé minuty dne.

MUDr. Eva Míšová, Ph.D. MBA

• lékařka dětského oddělení Kliniky zubního lékařství FN Olomouc a LF UP v Olomouci
  • iniciátorka projektu Zubní víla

Můj tatínek je zubní lékař a maminka vychovatelka ve škole. Mám asi něco si z obou, takže být dětský stomatolog pro mě bylo nějak přirozené. Moje praxe zcela splnila moje očekávání, doteď mě dynamika rostoucího a měnícího se dětského pacienta nepřestává udivovat. Moji dětští pacienti jsou každého půl roku někdo jiný a někteří mě už za 12 let praxe předrostli a jsou vyšší než já.
  • Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
    Líbí se mi ta opravdovost dětí, důvěra hraje u dětských pacientů velkou roli. Je těžké ji získat a velmi snadné o ni přijít. Líbí se mi, jak těžké situace s dětmi zvládáme- třeba vytržení zoubku a přesto nám děti kreslí obrázky a do ordinace k nám se těší.
  • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
    Jsem máma na plný úvazek úžasné šestileté holčičky Laurinky.  Takže volný čas trávím doma s dcerou a králíkem Lilkem. S dcerou rády chodíme ven do přírody, někdy na nákupy, rády spolu vaříme nebo tvoříme nějaké umění.
  • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
    Nejzdravější pohyb je chůze, takže se snažím chodit pěšky. Je fajn trávit čas venku, prací na zahradě nebo procházkami.