Paliativní péče | 3. 5. 2023 od 17.00

Lékařství, nebo chcete-li medicína, je obor, jehož základním úkolem je ochrana a zlepšování zdraví, neboli léčba. Co ale v případech, kdy nemocného už vyléčit nelze nebo když choroba vážně ohrožuje jeho život? Jak mohou zdravotníci pomoci pacientům a jejich rodinám? A hlavně: Jak žít dobrý život s nemocí? Odpovědi na tyto otázky hledá a nabízí paliativní medicína – obor, který propojuje znalosti a zkušenosti lékařů, sester, psychologů, sociálních pracovníků i duchovních a podává pomocnou ruku pacientům a jejich blízkým v bolestných situacích, kdy do jejich životů osudově zasáhne nemoc.

O tom, co představuje paliativní péče, o řešení a tišení nejen fyzické bolesti, ale také o naději a doprovázení bude ředitel FN Olomouc Roman Havlík hovořit s lékařkou hospice na Svatém Kopečku a ambulance paliativní medicíny FN Olomouc MUDr. Martinou Kirchnerovou, Ph.D. a členem Podpůrného a paliativního týmu FN Olomouc MUDr. Janem Hálkem, Ph.D.

MUDr. Martina Kirchnerová, Ph.D.

MUDr. Martina Kirchnerová, Ph.D.

Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny

 • Proč jste si vybrala vaši odbornost? Splnila praxe vaše představy a očekávání?
  Věnuji se anesteziologii, algeziologii a paliativní medicíně. Anesteziologie se mi vždycky velmi líbila, protože se týká spousty oborů, pacientů všech věkových skupin, jejichž zdravotní stav je velmi různorodý. V algeziologické ambulanci jsem se často setkávala a pořád setkávám s pacienty, u nichž je bolest pouze jedním se symptomů  a potřeba paliativní péče je již velmi intenzívní. Nejcennější je však vlastní zkušenost s rodinnými příslušníky s onkologickou i neonkologickou diagnózou, kdy jsem poznala situaci z druhé strany... To byl hlavní impuls pro práci v mobilním hospici a Hospici na Svatém Kopečku.
 • Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce baví?
  Asi je to naléhavá potřeba této péče, pestrost onemocnění a hlavně sdílené rozhodování s nemocným a jeho blízkými. Paliativní medicína  udělala obrovský pokrok v posledních letech a týká se  samozřejmě onkologických i neonkologických nemocných, jejichž symptomy jsou velmi obtěžující, životní situace těžká a čas omezený...
 • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
  Čas mi spolehlivě vyplňuje rodina - můj partner, děti Petr a Alena a jezevčík Vendelín - rodiče, zahrádka a chaloupka.
 • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
  Asi všeho s mírou, poslouchat zdravý rozum a víc pobytu v  přírodě. 
MUDr. Jan Hálek, Ph.D.

MUDr. Jan Hálek, Ph.D.

Novorozenecké oddělení - JIP

 • Proč jste si vybral vaši odbornost? Splnila praxe vaše představy a očekávání?
  Mým základním oborem je neonatologie. Proč jsem si ji vybral, vlastně ani nevím, ale rád na ní mám spoustu věcí: narození, maminky a rodiče, zdraví novorozenci. Týká se všech onemocnění jednoho období lidského života, intenzivní péče, přístrojová podpora, všechno...
  Paliativní medicínu jsem potkal v rámci své práce - novorozenecké oddělení a dětská neurologie. Drtivá většina dětských pacientů se uzdraví, ale u části z nich to nejde a mají "zkrácený" život. Paliativní péče také přináší volbu do situací, ve kterých nevíme, co je a co není dobře. Volbu pro pacienty a jejich rodiče. 
 • Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce baví?
  Na paliativní medicíně? To je komunikace, úcta k lidem, kteří se ocitají v mezních situacích a kteří jsou úžasní.
 • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
  Lékařský plášť jsem na sobě neměl asi roky, ale zřejmě myslíte obrazně - když nejsem v práci, když nepracuji... Zahrada, sport, příroda. Moc rád běhám a poslouchám u toho audioknihy.
 • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
  Vlastní recept nemám. Ale - možná to bude znít zvláštně - být sám sebou a nebát se.