Záznam Ambulance AZ | Myšlení, emoce a zdraví

MUDr. Michal Kryl | Meditační techniky | Video

Hosté Ambulance AZ

Psychosomatika – z řeckého „psyché“ (duše) a „soma“ (tělo). Vztah mezi lidskou psychikou a tělesným zdravím je nezpochybnitelný. Lze myšlením a prací s emocemi pozitivně ovlivnit vlastní zdraví? A jak se takovému umění může naučit každý z nás? Těšte se na velmi zajímavé povídání s hosty Ambulance AZ - internistkou MUDr. Andreou Smržovou, která se dlouhodobě zabývá psychosmatikou, a primářem Doléčovacího oddělení Psychiatrické léčebny ve Šternberku MUDr. Michalem Krylem, který vedle své soukromé praxe působí jako vysokoškolský učitel na několika fakultách Univerzity Palackého.

MUDr. Andrea Smržová, Ph.D.

MUDr. Andrea Smržová, Ph.D.

  • lékařka III. interní kliniky - nefrologické, revmatologické a endokrinologické FN Olomouc
  • internistka, revmatoložka, aspirantka na atestaci z psychosomatiky

Při hledání diagnózy musíme občas být lékařští detektivové

Proč jste si vybrala vaši lékařskou odbornost a splnila praxe vaše představy?

Lékařkou jsem chtěla být od malička. Jako dítě jsem si pořád hrála na lékařku a i na vědkyni, toužila jsem najít léky na nevyléčitelné nemoci. Tato vize mně neopustila ani na střední škole, kde jsem vše přizpůsobila přijímacím zkouškám na medicínu. Po vystudování medicíny byla pak volba fakultní nemocnice jasná, i když počáteční podmínky byly velmi tvrdé. Moje praxe je nyní kombinací péče o pacienty, vědecké činnosti a výuky mediků i vzdělávání kolegů. Po této stránce se má očekávání splnila. Nicméně chybí mi větší komplexnost medicíny. Pacient není jen tělesná schránka. Což je pohled, který se nyní doufám mění a třeba k němu budu moci i já více přispět.

Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce baví?

Vybrala jsem si revmatologii, protože je to rozmanitý obor. Setkáváme se s pacienty, kteří mají mírnější tělesné projevy, i s těmi, kteří jsou ohrožení na životě. Zároveň spektrum onemocnění je velmi pestré a revmatologická autoimunitní onemocnění jsou postižením celého těla, více orgánových systému a to mně baví. Nutí nás to přemýšlet v souvislostech. Do našeho oboru patří i pacienti s nespecifickými příznaky, jako jsou únava, bolesti kloubů, svalů, horečky a my musíme být lékařští detektivové a najít tu správnou diagnózu, ale i léčbu.

Co děláte, když odložíte lékařský plášť?

Aktuálně mám novou roli mámy malého synka a tato role vyplní většinu mého času. Nicméně zkouším si najít čas i na vzdělávání, jak osobnostní, tak pracovní. Ráda čtu, podívám se na dobrý film, setkávám se s přáteli. Sportuji. Ráda pozoruji život.

Jaký je váš recept na aktivní zdraví?

Recept na aktivní zdraví mám takový, že ke svému životu přistupuji aktivně. Můj recept je tedy převzít odpovědnost za to, co se mi děje. Nedávat vinu nikomu, ani sobě, spíše se ptát, co mi má ta daná situace říct, co můžu já změnit. Změnit na různých úrovních - změna životního stylu, změna postoje, změna lidí kolem sebe a také přijetí toho, co se mi děje. Neklást takový odpor, když se mi věci nelíbí, vzít si z každé situace to pozitivní.

MUDr. Michal Kryl

MUDr. Michal Kryl

  • primář Doléčovacího oddělení Psychiatrické léčebny ve Šternberku
  • psychiatr a psychoterapeut s privátní praxí

Neprobádaná tajemství mozku a duše mě vždy přitahovala

Proč jste si vybral vaši lékařskou odbornost a splnila praxe vaše představy a očekávání?

Jako studenta mne zaujala neurologie, poté však přišla psychiatrie se svými podivuhodnými jevy a stavy, určitými neprobádanými tajemstvími mozku a duše, která mě vždy přitahovala. Po pár letech jsem se do hloubky začal věnovat psychoterapii, provádět ji s pacienty a zároveň ji vyučovat i studenty. Ještě později mne začaly zajímat vztahy mezi duševními a tělesnými pochody - psychosomatika. Zůstal jsem tedy tomuto členitému a pestrému oboru již věrný.

Co vás na práci v oboru psychiatrie nejvíce přitahuje?

Částečně jsem asi odpověděl už u první otázky, takže jen doplním: Jsou to léčebné možnosti. Jak moderní farmaka, tak psychoterapeutické postupy dokážou našim nemocným v dnešní době pomoci tak, jak ještě před půlstoletím nebylo myslitelné. U léků jde vývoj velmi rychle kupředu a prioritou se stává minimalizace vedlejších účinků, což je moc dobře. Je tu také viditelný posun ve vnímání duševně nemocných naší společností, a tím, co dokáže řada institucí i nadšenců pro naše pacienty udělat na sociálním poli. To dříve nebylo běžné!

Co děláte, když odložíte lékařský plášť?

Věnuji se úplně odlišným činnostem nesouvisejícím s prací a každému to doporučuji. Je to dobrá prevence syndromu vyhoření. Takže se pokouším hrát tenis a začal jsem docházet na střelnici s malorážkou. Občas si jdu zaběhat. Trvalou radost mi řadu let působí naše zahrada a péče o ni.

Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?

Udržovat se v kondici. Nedat mozku ani tělu příležitost zlenivět, ale zároveň je netrýznit výkony a "musy"... Nevydržel bych v práci, na níž se aspoň trošku netěším, a nevydržel bych u zájmu, jenž mne přestal bavit. Vlastně se na něco stále mohu těšit a to mne samo vede. Nemoci bych se snažil nepodléhat, a nadměrně bych se nepozoroval, ale zároveň bych doporučil všímat si signálů svého těla a naučil se jim rozumět. Tělo vás pak může odměnit kamarádským vztahem k vám. A kamarády bychom měli přece kolem sebe mít. :)