ne závislosti | 5. 10. 2022

Drogy, alkohol, nikotin, ale také sladké, televize, mobilní telefon či třeba vlastní vzhled. Závislosti mají mnoho podob, jisté však je, že vždy mohou svého nositele dostat do více či méně závažných životních problémů. Jak s vlastní závislostí úspěšně bojovat a kdy už je potřeba vyhledat odbornou pomoc, poradí letošní šestý díl Ambulance aktivního zdraví. Ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík se bude tentokrát ptát primáře Kliniky psychiatrie FN Olomouc Aleše Grambala a jeho kolegyně z téže kliniky Lucie Bundárové.

 

MUDr. Bc. Grambal Aleš, Ph.D.

MUDr. Bc. Grambal Aleš, Ph.D.

Primář Kliniky psychiatrie FN Olomouc a LF UP v Olomouci

 • Proč jste si vybral vaši lékařskou odbornost? Splnila praxe vaše představy a očekávání?
  Vždy jsem se zajímal o to, jak funguje svět kolem nás, jaké síly řídí vesmír i naše životy. Během studia techniky jsem se pod vlivem knih profesora Stanislava Grofa rozhodl pro medicínu, s jasnou představou směřovat k psychiatrii. Aktuálně jsem se dostal velice blízko své původní představě o tom, co chci dělat a jsem takto spokojený.
 • Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
  Rozplétání životních příběhů lidí a hledání individuální cesty a nových psychoterapeutických přístupů, jak jim pomoci. Postupně se mi rýsuje představa o tom, co je to osud, jakými mechanismy ovlivňuje naše životy a jak těžké je něco změnit. Čím blíže mi člověk v roli pacienta umožní vidět jeho příběh, tím více mu rozumím a není prostor pro souzení jeho chování a života. Také mě naplňuje vedení psychoterapeutických výcviků a předávání zkušeností mladým nadšeným kolegům.
 • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
  Jako psychiatr se bílému plášti trochu vyhýbám, rád pracuji na zahradě, trávím čas s rodinou, na horách, u vody a na vodě, trénuji a rozhoduji karate dětí, jezdím na motorce, létám s dronem, fotím…
 • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
  Ve fyzické rovině se snažím být aktivní, podle ročního období více běhám, pracuji na zahradě, koupu se, dokud voda nezamrzne, nekouřím, nejím maso, cvičím karate, snažím se držet krok se svými dětmi. V psychické rovině mi pomáhá vlastní sebepoznání a zkušenost z terapie. Snažím se dělat, co považuji za důležité a v souladu s mými životními hodnotami a to, co mi dělá radost.
MUDr. Lucie Bundárová

MUDr. Lucie Bundárová

Lékařka Kliniky psychiatrie FN Olomouc a LF UP v Olomouci

 • Proč jste si vybrala vaši lékařskou odbornost a splnila praxe vaše představy a očekávání?
  Psychiatrie je obor s velkým přesahem v rámci medicínských disciplín a s velkým potenciálem do budoucna. Líbí se mi, že se v léčbě opírá především o klinické zkušenosti a nabízí rozličné terapeutické přístupy ke stejnému problému.
 • Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
  Okouzlila mě rozmanitost, kterou psychiatrie nabízí. Taky mě baví zkušenosti předávat studentům ve výuce.
 • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
  Ráda vařím a abych si jídlo mohla dopřát, tak každé ráno běhám a dělám první krůčky s thajským boxem.
 • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
  Dobře se vyspat, časně ráno vstát. Zasmát se, milovat a pracovat.