Hosté Ambulance AZ
Do druhé Ambulance aktivního zdraví pozval Roman Havlík kolegy z FN Olomouc, kteří k tématu zdravého spánku vzhledem ke své specializaci rozhodně mají co říct. Na jeho, ale i vaše dotazy bude odpovídat primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Milan Sova, který vede spánkovou laboratoř - tedy pracoviště zabývající se diagnostikou a léčbou poruch dýchání ve spánku, a lékař psychiatrické kliniky Jakub Vaněk.
MUDr. Milan Sova, Ph.D.
- Klinika nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno
- Předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním
- Proč jste si vybral vaši lékařskou odbornost a splnila praxe vaše představy a očekávání?
Pneumologie je nesmírně zajímavý obor, který nabízí celou řadu činností od ambulantní péče, přes intenzivní medicínu až po intervenční výkony. - Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
Rychlost s jakou se pneumologie za poslední roky rozvíjí. Máme k dispozici celou řadu léků a diagnostických a léčebných postupů, o kterých jsme si před 10-15 lety mohly jenom nechat zdát. - Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
Pokud to čas dovolí, snažím se sportovat. Tedy kolo, golf, lyže. - Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
Dostatek pohybu, spánku a nestresovat se. Což ovšem ne vždy jde. :-)
MUDr. Jakub Vaněk
- lékař Kliniky psychiatrie FN Olomouc
- Proč jste si vybral vaši lékařskou odbornost a splnila praxe vaše představy a očekávání?
Při studiu medicíny mě vždy bavilo si s lidmi mluvit spíše než využívat technologie a laboratorní výsledky. Pro psychiatra i v dnešní době zůstává klinický rozhovor základní diagnostickou metodou. V praxi mě pak psychiatrie bavila od prvního dne a dodneška tomu není jinak. - Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
Psychiatrie je akční a velmi heterogenní obor, líbí se mi přesahy do mnoha jiných oblastí lidského vědění. Baví mě kontakt s pacienty a různorodost psychopatologických obrazů a příběhů, které s sebou přinášejí. - Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
Ve volném čase se rád věnuji našemu retrívrovi, turistice se svoji ženou, hraní počítačových her a četbě. - Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
Pro mě je základem psychohygiena a kvalitní spánek, neboť odpočatá mysl je pro mě základem zdraví a vede k načerpání fyzických i duševních sil.
Máte dlouhodobé potíže se spánkem?
- Máte dlouhodobé potíže se spánkem, které mají negativní dopad na váš každodenní život a ani po pravidelném dodržování pravidel spánkové hygieny se vám nedaří potíže zmírnit? V první řadě doporučujeme konzultovat vaše potíže s vaším praktickým lékařem.
- Následovat může péče psychologa či psychiatra, který je obvykle schopen nalézt příčiny nespavosti a pomoci s jejich odstraněním. Pokud však vaše potíže nadále přetrvávají, obraťte se na ambulanci Kliniky psychiatrie. Rádi vám s nespavostí pomůžeme.
- Trpíte-li chrápáním, usínáte přes den nebo se u Vás vyskytly zástavy dechu ve spánku? V tom případě je vhodné se objednat na vyšetření do Spánkové laboratoře Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy.
Ambulance Kliniky psychiatrie
Spánková laboratoř Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy
Desatero spánkové hygieny
- Od pozdního odpoledne (4–6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek.
- Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím.
- Lehká procházka po večeři může zlepšit váš spánek. Naopak cvičení 3–4 hodiny před ulehnutím již může váš spánek narušit.
- Po večeři již neřešte důležitá témata, která vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek.
- Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol kvalitu spánku zhoršuje.
- Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje.
- Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte).
- V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18–20ºC).
- Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ± 15 minut.
- Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.