Mikrobiom a zdraví

Mikrobiom – záhadný termín, který je v poslední době stále častěji a ve všech pádech skloňován v souvislosti se zdravím. Co si ale pod tímto laboratorně znějícím označením představit a proč mu vůbec věnovat pozornost nejen v další Ambulanci aktivního zdraví?

Pokud bychom přesné vysvětlení zjednodušili, mikrobiom je společenství všech mikroorganismů obývajících naše tělo. Jsou to převážně bakterie, bez jejichž aktivity by se nemohla uskutečnit řada životně důležitých procesů a které tak jsou pro naši existenci nezbytné. Může to být šokující informace, ale naše tělo hostí 10krát více těchto organismů než má svých vlastních buněk. Jsou-li v rovnováze, takřka o nich nevíme. S narušením rovnováhy přicházejí zdravotní problémy. Zažívací potíže jsou přitom to nejmenší. Nevalný stav mikrobiomu se může projevit i depresemi a chronickou únavou.

Svůj mikrobiom proto musíme mít rádi. Ale jak o něj správně pečovat? Jak můžeme ovlivnit jeho složení? A proč je pro zdravý mikrobiom téměř likvidační antibiotická léčba?

To je jen několik základních otázek, které v další Ambulanci aktivního zdraví položí ředitel FN Olomouc Roman Havlík svým hostům – přednostovi Ústavu mikrobiologie Milanu Kolářovi a přednostovi II. interní kliniky Ondřeji Urbanovi, který se do studia Ambulance AZ vrací po půl roce.

prof. MUDr. Milan Kolář, Ph.D.

prof. MUDr. Milan Kolář, Ph.D.

Přednosta Ústavu mikrobiologie FN Olomouc a LF UP v Olomouci

 • Proč jste si vybral vaši lékařskou odbornost a splnila praxe Vaše představy a očekávání?
  Již na gymnáziu jsem měl dva cíle, archeologii, resp. dějiny starověku (vliv středoškolského profesora latiny a historie a současně několikaletého pobytu v Egyptě a Iránu) nebo lékařství (vliv častého kontaktu s medicínou, neb jsem byl v dětství velmi aktivní a co se dalo, to jsem si udělal, zlomeniny, úrazy atd.). Vzhledem k tomu, že se lze věnovat naplno medicíně a mít jako koníčka historii, naopak to nelze, byla volba jasná. Finální rozhodnutí jít na medicínu považuji za jedno z nejlepších v mém životě, nikdy jsem toho nelitoval a medicína mi dala vše, co jsem si představoval, resp. mnohem více!!!

 • Co Vás na práci ve vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
  Obor lékařské mikrobiologie je specializace, která prochází celou medicínou a právě její široký rozsah, od diferenciální diagnostiky až po léčbu infekčních onemocnění je to, co mne na mikrobiologii přitahovalo, přitahuje a vždy přitahovat bude. A navíc, možnost pochopit bakterie, nebo se alespoň o to pokusit, to je přece něco skvělého, prospěšného a současně vzrušujícího.

 • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
  Vzhledem k tomu, že lékařský plášť většinou odkládám kolem půlnoci, tak jdu spát. 😊

 • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
  Dobrá nálada, radost ze života, spokojená rodina a dobří přátelé.
doc. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.

doc. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.

 • přednosta II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc a LF UP v Olomouci
 • předseda České gastroenterologické společnosti

 • Proč jste si vybral vaši lékařskou odbornost a splnila praxe vaše představy a očekávání?
  Gastroenterologie, konkrétně terapeutická digestivní endoskopie, je pro mne ideálním propojením vnitřního lékařství a chirurgie pomocí nejmodernějších technologií.

 • Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
  Koordinovat činnost skupiny lidí, kteří patří k nejlepším ve svém oboru.

 • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
  Jezdím na kole nebo jsem na horách.

 • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
  Poslouchat své tělo, těšit se do práce, málo jíst a hodně se hýbat.