Aktuální díl | Nemoc obezita

Máš nadváhu? Jsi obézní? No a co, jde jen o drobný estetický nedostatek. Takový názor bohužel panuje u velké části české populace. Ale pozor! Obezita je závažná nemoc a problémy, které způsobuje jak samotným pacientům, tak celé společnosti, jsou nedozírné.

Z dostupných dat je zřejmé, že obezita zkracuje délku života až o 10 let a je s ní spojeno více než dvě sta nemocí. Jde třeba o cukrovku nebo vysoký tlak, zvyšuje také pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva, konečníku, slinivky nebo ledvin… Podle dat z loňského roku bylo v České republice zhruba 38 % dospělých s nadváhou a dalších 28 % dospělých s obezitou. V Evropě tak patříme k nejhorším zemím a propadáme se stále níž. Je jasné, že taková „pandemie obezity“ vyvíjí obrovský tlak na zdravotní systém a následně na celou společnost.

Jak z toho ven? Jak začít s hubnutím? Co můžete změnit sami a kdy už je možné snižovat váhu jen s asistencí lékaře? Je spolehlivým řešením bariatrická operace? Na tyto a další dotazy odpoví řediteli Fakultní nemocnice Olomouc Romanu Havlíkovi Ľubica Cibičková z III. interní kliniky a Katarína Moravcová z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace.

Dívejte se na první podzimní Ambulanci aktivního zdraví ve středu 14. září od 17 hodin.

Co vás k tématu zajímá? Ptejte se! Napište nám dotaz do Slido!

MUDr. Katarína Moravcová

MUDr. Katarína Moravcová

lékařka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace

  • Proč jste si vybrala vaši lékařskou odbornost a splnila praxe vaše představy a očekávání?
    Neplatí, že člověk pokročilého věku musí být bez energie, bez svalové hmoty, výkonnosti a nemocný. Baví mě motivovat pacienty k aktivnímu přístupu ke svému zdraví, kde i malá změna životního stylu může mít obrovský pozitivní dopad na kvalitu života a prevenci civilizačních chorob.
  • Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
    Líbí se mi přistupovat k pacientovi komplexně. Obezita není jen o stravě a nedostatku pohybu. Společně s pacientem se zaměřujeme i na ostatní příčiny, jako je například chronický stres a deficit spánku.
  • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
    Miluji sport, který je mou každodenní součástí. Restartem je pro mě pobyt v přírodě, kde si krásně vyčistím hlavu od přebytečných myšlenek. Nebo sauna, ledová sprcha. Mou vášní je fotografování, olejomalba a nyní i klavír. Největší radost mi dělá především má rodina a náš společně strávený čas.
  • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
    Rovnováha v životě. Pokud mám stresové období, kterému se nikdo z nás nevyhne, tak se zaměřuji na posílení odolnosti vůči němu. Dbám na vyváženou a pestrou stravu, pravidelný pohyb, relaxaci a dostatek spánku.
MUDr. Ľubica Cibičková, Ph.D.

MUDr. Ľubica Cibičková, Ph.D.

lékařka III. interní kliniky - nefrologické, revmatologické a endokrinologické

  • Proč jste si vybrala vaši lékařskou odbornost a splnila praxe vaše představy a očekávání?
    Moje maminka je praktická lékařka, takže jsem se s lékařskou profesí setkávala od malička. Ráda jsem jí chodívala do ordinace pomáhat už od dob studií na gymnáziu. Lékařské povolání se mi líbilo pro svou pestrost, hledání cest léčby a diferenciální diagnostiky. Je to povolání, které bude vždy potřebné a snoubí pomáhání druhým lidem s možností seberealizace. Kdybych se měla rozhodnout podruhé, určitě bych si znovu zvolila povolání lékařky a neměnila bych ani obor. 
  • Co vás na práci ve vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
    Interní medicína je zajímavá svojí diferenciální diagnostikou, širokou škálou diagnóz a možnostmi léčby. Tyto se zejména v diabetologii, ale i obezitologii v posledních letech významně rozšiřují a je skvělé, že můžeme pacientům nabízet účinnější a bezpečnější léčbu. 
  • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
    Ráda trávím čas se svojí rodinou, na zahradě, v přírodě, cestováním i turistikou. Ve volném čase také čtu, zejména psychologickou literaturu.
  • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
    Snažit se zařadit co nejvíce pohybu do každodenního života, stravovat se racionálně, ale zejména dbát na duševní zdraví. Osobně si myslím, že právě duševní stránka je velmi důležitá a disharmonie v této oblasti pak vede k řetězení problémů ve fyzické oblasti. 

Kde hledat pomoc?

  • Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN Olomouc nabízí Program řízené redukce hmotnosti, který probíhá v tamní obezitologické ambulanci, trvá jeden rok, eventuelně dle rozhodnutí lékaře. 
    • Léčbou dětské a dospělé obezity se klinika zabývá již více než 10 let. Používá nejmodernější trendy jak v diagnostice, tak v léčbě (například telemedicína). Program nabízí komplexní přístup k pacientovi, který se stává pro dobu kurzu spíše partnerem.
    • Více informací se dozvíte i na webu kliniky.
  • Součástí III. interní kliniky FN Olomouc je specializovaná obezitologická poradna. 
  • Program Hubneme společně | Série workshopů postavených na základních pilířích v prevenci obezity, tj. výživa, pohyb, psychologie hubnutí, spánek a podpůrná léčba (farmakoterapie, bariatrie).

Výživa a pohyb - klíčové aspekty pro optimální váhu

Příčina vzniku nadváhy a obezity obvykle není jen na straně výživy či nedostatku pohybu. Pro optimální váhu a obvod pasu jsou klíčové také zdravý spánek a schopnost vypořádat se s množstvím stresu, kterému jsme denně vystavováni. Téma zdravé stravy, pohybu, spánku ale i myšlení jsme již v Ambulanci aktivního zdraví měli. Doporučujeme vám, podívejte se na tyto díly. Rady zde vyslovené jsou stále velmi aktuální a pro udržení zdravé váhy jistě velmi přínosné.