Kdy? V sobotu 21. května 2022 | 10 - 17 hod.

Na březích přídodního koupaliště Poděbrady budou odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc opět nabízet příchozím zájemcům:

  • intenzivní kurz zdravého pohybu (nutná rezervace míst!)
  • kurz lesního myšlení (nutná rezervace míst!)

    V rámci doprovodného programu:
  • ZDARMA základní vyšetření zdravotního stavu
    např. měření cholesterolu, krevního tlaku, analýza složení těla apod.
  • konzultace v oblasti pohybu, výživy, otužování či duševní hygieny
  • doporučení v oblasti aktivního zdraví
  • bohatý doprovodný program nejen pro děti ve spolupráci s Decathlonem Olomouc, Centrem pohybu Olomouc, Restaurací Terasa a Bistro Helen, VZP a Nadací Šance Olomouc

Zdravý životní styl – známé zaklínadlo, které často slýcháme ze všech stran a mnohdy se z něj stalo až nadužívané klišé. Ale co kdyby váš nový aktivní život nastartovali odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc? Co kdyby zdravotníci – profesionálové vyšetřili váš aktuální stav, nabídli vám workshopy a přednášky nebo se vám individuálně věnovali při procvičování základních cviků pro zdravý pohyb? To vše nabízíme zájemcům zdarma během festivalu zdraví Pohybrady na přírodním koupališti Poděbrady.

Máš šanci zazářit!

2 minuty vašeho času můžou zachránit lidský život. 

Do Českého registru dárců krvetvorných buněk se jich v roce 2020 přihlásilo nejmíň za posledních pět let a Český národní registr dárců dřeně ve stejném roce zaznamenal pokles zájemců takřka na nulu. Pomozte nám tento trend změnit. Na akci bude připravený karavan, kde se budete moct společně s Šancí Olomouc do registru během chvilky zapsat (pouze stěrem bez odběru krve).

Navíc každý nově zapsaný dárce se může těšit na voucher na lahev vína od společnosti OpenWine, která tímto gestem podpořila tuto náborovou výzvu, která je součástí oslav 30 let existence obecně prospěšného společnosti Šance Olomouc. Více na: http://sanceolomouc.cz/nabor.

Partneři

pohybrady | intenzivní kurz zdravého pohybu | playlist

pohybrady| stanoviště

Dech je základní lidskou potřebou. První nádech nás uvítá do života, provází nás každým okamžikem našeho bytí a nakonec je i naším posledním rozloučením s tímto životem. Dech často bereme jako samozřejmost a přitom výrazně ovlivňuje jednotlivé děje v těle. Je neoddělitelně propojen s autonomním nervovým systémem, který ovlivňuje psychiku a zvládání stresu, také umožňuje lepší sebekontrolu. Dýchání je úzce spojeno s držením těla, ovlivňuje je a stejně tak držení těla ovlivňuje dýchání.

Naučíme vás správné nastavení jednotlivých segmentů pro správné a klidné dýchání, vysvětlíme si správné vedení dechu a dechovou vlnu. Součástí cvičení budou i základní stabilizační, uvolňovací a relaxační techniky.

Silový trénink nemusí být jen o těžkém vzpírání. Rozvoj síly napomáhá ke kvalitnějšímu a ekonomickému provedení různých koordinačních, balančních dovedností. Pravidelný silový trénink zlepšuje kondici i odolnost jedince ve všech směrech. Pokud je prováděn s důrazem na kvalitu, umožňuje optimální zatížení kloubů i páteře, zvyšuje hustotu kostní tkáně a preventivně působí na osteoporózu a v neposlední řadě formuje postavu, mění držení těla a rozhodně zvyšuje sebevědomí.

Prakticky si ukážeme základní cvičení k rozvoji síly. K základnímu cvičení nebudeme potřebovat žádné činky či závaží. Využijeme pouze své tělo a přizpůsobíme se Vašim současným možnostem. Nicméně aby nedošlo k adaptaci těla na zátěž, a tím stagnaci či poklesu výkonu, je nutné zvyšovat intenzitu a frekvenci cvičení.

Souvislost mezi svalovou pružností a pohybovým zdravím, výkonností a kvalitou pohybu je dobře známá. K přetěžování pohybového systému dochází i běžnými denními činnostmi. Promítněme si v hlavě svůj denní pohybový režim. Autem jedeme do práce, sedíme v kanceláři nebo v autě, sedíme na obědě, přijedeme domů a sedneme si ke kávě, relaxujeme s mobilem v ruce a večer končí na gauči před televizí. Výsledkem je, že náš pohybový systém se často zaujímané poloze přizpůsobí. Pružnost musíme chápat jako schopnost pohybového systému zaujmout a využít plné rozsahy v jednotlivých kloubech. To je spojeno především s měkkými tkáněmi, mezi které řadíme svaly, jejich vazivové obaly (povázky/fascie), vazy, šlachy, ale i kůži a podkoží.

Vyzkoušíte si základní cvičení, které je možné provádět v průběhu dne, v pravidelných intervalech nejlépe každou hodinu. Cílem je během dne přerušit setrvalou pracovní pozici, protáhnout se, napřímit se a cítit se dobře.

Stabilita je základní předpoklad jakéhokoliv našeho pohybu. A to i zcela běžných aktivit jako je chůze nebo psaní, ale i těch náročnější, jako je jízda na kole, na lyžích, nebo na surfu. Provedeme vás sekvencí cviků, jejichž pravidelné cvičení vás ukotví v prostoru, povede k lepší jistotě, k menším obavám z pádu, ale i k jistějšímu a koordinovanějšímu pohybu. Stabilita našeho těla vychází z našeho středu. Trénink stability tedy nemusí nutně znamenat balancování na míči nebo úseči.

Naučíte se vycházet ze zcela přirozených pozic, které přizpůsobíme vašim současným možnostem. Každý si pro zlepšení své stability najde to své - od přirozeného stoje až po náročné úkoly, jako je slackline či jiné pomůcky.

Koordinace neboli obratnost je jednou z nejdůležitějších schopností každého z nás. Tréninkem koordinace můžeme předcházet zraněním nebo pohybovým omezením. A to nejlépe formou hry.

Naučíte se sérii základních koordinačních cvičení, které můžete přizpůsobit vašim možnostem a poté je dále rozvíjet. Na stanovišti obdržíte řadu pohybových úkolů, které budete muset řešit. V tomto případě ale není cílem být v daném cvičení perfektní a bezchybný, ale pokusit se ho vůbec zvládnout a postupně se v něm opakováním zlepšovat a zrychlovat. Tyto cíle, aktivity formou hry mohou být různorodé a především by nás měly bavit. Pokud totiž chceme trénovat koordinaci, bez naší vlastní motivace a zápalu pro věc to nepůjde.