Hubneme společně

Od příštího týdne začnu hubnout. Poslední dortík a od zítřka nejím sladké. Dnes se mi těch 8 tisíc kroků nepodařilo, ale zítra to určitě dám…

Také si často v duchu nebo možná i nahlas dáváte tato předsevzetí? Ale když dojde tak říkajíc na lámání chleba, vždy vám do toho NĚCO vleze, nebo to kvůli NĚČEMU nevyjde? A tak místo toho, abyste nějaké to kilo zhubli, každý rok jedno přiberete. A než se nadějete, za pět let už je to pět kilo, za dalších pět letech už ručička na váze ukazuje o deset kilo více a lékař vám na preventivní prohlídce naznačuje, že by bylo dobré s tím něco dělat.

Jenže kde najít motivaci? Protože právě o ní to je především. V případě redukce váhy nejde jen o to dopnout kalhoty z doby „před dětmi“, jde především o zdraví. Jistě, na internetu je množství zaručených receptů, diet a doporučení, jak zhubnout. Ale důležité je si uvědomit, že má-li to skutečně fungovat, chce to čas. A že zhubnout a udržet si optimální váhu je také o tom, že možná trochu (nebo i hodně) budete muset změnit svůj životní styl.

A proto přicházíme se sérií interaktivních seminářů / workshopů, kde vás chceme namotivovat a také vám poradit, čím začít a co změnit, aby se ručička na váze posunula vlevo a už tam zůstala. Společně se můžeme hecovat, motivovat, radit… a především změnit svůj život směrem ke zdraví.

Pokud jste ještě neviděli pořad Ambulance aktivního zdraví Nemoc obezita, určitě doporučuje jeho zhlédnutí. Tím začněte. Pokud jste ho viděli, tak jistě víte, že optimální váha stojí na těchto pilířích: zdravém stravování, dostatečném pohybu, kvalitním spánku a na schopnosti zvládat stres. Odborníci z FN Olomouc jsou připraveni vás těmito tématy postupně a do hloubky provést.

Zajímá vás to? Přihlaste se! 

Kapacita workshopů byla naplněna. V případě zájmu nás kontaktujte emailem na ambulanceaz@fnol.cz. Pokud by se místa uvolnila, budeme vás informovat, resp. vypíšeme další termíny. Těší nás váš zájem!

Výživa je základ

Výživa je základ

lektor: Mgr. Marie Kohutová, vedoucí Oddělení léčebné výživy FN Olomouc

 • Termín: 19. 10. 2022 od 16.00, přednáškový sál II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické (jak se tam dostanete?)
 • Témata: zdravý jídelníček, četnost jídel, jejich složení a příprava s cílem na dlouhodobou udržitelnost. Protože jíst budeme vždy jen to, co nám chutná. 😊
 • Účastníci si budou od 1. 10. 2022 zapisovat, co snědli, do aplikace kaloricketabulky.cz. V rámci workshopu jim poradíme, co v jídelníčku upravit / změnit apod.
 • V případě potřeby individuální konzultace je třeba se objednat do Poradny pro výživu (více ZDE).
Bez pohybu to nepůjde

Bez pohybu to nepůjde

lektor: MUDr. Katarína Moravcová, Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace

 • Termín: 8.11.2022 od 16.00 v parku u Výstaviště Flora
 • Téma: doporučené pohybové aktivity – takové, které budou účastníky bavit a budou pro ně dlouhodobě udržitelné + ukázka správné techniky NordicWalking
 • Účastníci si budou ve zvolené aplikaci (GoogleFit / Apple Health) sledovat nejméně během měsíce října počet nachozených kroků a další pohybové aktivity. Na společné schůzce je vyhodnotíme.
 • V případě potřeby individuální konzultace na Klinice tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace – nutné objednání předem ZDE.
Všechno je to v hlavě

Všechno je to v hlavě

lektor: PhDr. Lia Hubáčková, Oddělení klinické psychologie

 • Termín: 7. 12. 2022 od 16.00 v přednáškových sálech  II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické.
 • Populárně naučná přednáška o tom, jak nás někdy mozek nutí dělat věci, které nechceme. Že pro hubnutí je klíčová vlastní motivace a jak jí vlastně dosáhnout. A že někdy „jen“ stačí udělat si pořádek v hlavě, abychom zhubli.
 • Než přijdete na přednášku, položte si otázku, jestli si jídlem např. nekompenzujete jiné chybějící radosti v životě, nebo jestli naopak nezajídáte smutek či stres. Zamyslete se, jakou hodnotu má pro vás vlastní zdraví a jste ochotni svůj život, svůj každodenní rytmus změnit? Co nebo kdo vám v tom brání…
Kdo dobře spí, ten i hubne

Kdo dobře spí, ten i hubne

lektor: MUDr. Samuel Genzor, Klinika plicních nemocí a tuberkulózy

 • Termín: 11. 1. 2023, přednáškové sály II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické (jak se tam dostanete?)
 • Témata: Proč je spánek pro hubnutí tak důležitý, co se během něho odehrává a co dělat, když nespíme kvalitně? Lidé s nadváhou či obezitou mají často problém se spánkem, spí nekvalitně, v důsledku toho se budí unavení a jídlem pak dohání chybějící energii. Obezita může vést dokonce až k poruchám dýchání během spánku, které je nezbytné včas řešit.
 • Účastníci budou celý prosinec sledovat, kdy chodí spát a kdy vstávají, jak se při tom cítí. I tuto funkci umožňují sledovat běžné aplikace, jako GoogleFit nebo Apple Health. Dejte si tu práci s tím, že se nad svým spánkovým režimem zamyslíte. Společně si pak zhodnotíme, co děláte špatně či kde jsou ještě rezervy pro zlepšení. Na seminář s sebou doneste vyplněný tento dotazník.
Léčba obezity

Léčba obezity

lektor: MUDr. Ľubica Cibičková, III. interní klinika - nefrologická, revmatologická a endokrinologická

 • Termín: 22. 2. 2023 v 16.00, přednáškové sály  II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické (jak se tam dostanete?)
 • Předmětem poslední přednášky bude shrnutí všech důvodů, proč se často nedaří hubnout. Dotkneme se také tématu, kdy je vhodné zařadit farmakoterapii a chirurgickou léčbu obezity a jaká je úspěšnost této léčby. Odpovědi se dozvíte během přednášky, budete mít možnost se zeptat na vše, co vás zajímá, co třeba na jednotlivých seminářích ještě nezaznělo apod. Bude nás také zajímat, zda byly námi poskytnuté rady a doporučení pro vás přínosem:-)